Koncepcja Pracy

"PRZEDSZKOLE PRZYJAZNE ZDROWIU, NATURZE I AKTYWNOŚCI RUCHOWEJ"

WIZJA:

- Przedszkole jest placówką otwartą, bezpieczną i przyjazną dla dzieci i rodziców.

- Przedszkole wyróżnia atrakcyjna oferta edukacyjna, realizacja programów ogólnopolskich i autorskich rozszerzających podstawę programową.

- Promowany jest zdrowy styl życia, aktywność ruchowa oraz zachowania proekologiczne.

- Dzieci są wdrażane do samodzielności w podejmowaniu aktywności intelektualnej, fizycznej, emocjonalnej i twórczej.

- Rozwijane są zainteresowania dzieci poprzez bogatą ofertę zajęć dodatkowych - koła zainteresowań.

- Podtrzymywane są tradycje przedszkolne, rodzinne, regionalne i narodowe.

- Placówka działa zgodnie z kalendarzem imprez, uroczystości i wycieczek.

- Przedszkole realizuje innowacje pedagogiczne i nowatorskie rozwiązania edukacyjne.

- Przedszkole ściśle współpracuje z rodzicami, którzy współdecydują i uczestniczą w podejmowanych działaniach na rzecz przedszkola.

- W działaniach placówki uwzględnia się potrzeby środowiska lokalnego, co wpływa korzystnie na rozwój dzieci.

CELE STRATEGICZNE:

1. Przedszkole będzie placówką najwyższej jakości, która w szczególny sposób pobudza i skupia aktywność społeczną mieszkańców oraz przez przykład i działania tworzy aktywne i przyjazne środowisko wychowawcze dla dzieci. (certyfikat LCAE i Zielonej Flagi, międzynarodowy certyfikat Przedszkole Przyjazne Żywieniu i Aktywności Fizycznej).

2. "Przedszkole przyjazne zdrowiu, naturze i aktywności ruchowej". Kontynuacja świadomego uczestnictwa dzieci w działaniach warunkujących bezpieczeństwo, proekologicznych i prozdrowotnych.

3. "Jestem dzielnym, samodzielnym przedszkolakiem i chcę poznawać świat". Organizowanie dzieciom różnorodnej, bogatej w doświadczenia działalności badawczej i twórczej.

4. Przedszkole coraz lepiej przygotowuje dzieci do dalszego etapu kształcenia, stwarza warunki do osiągania sukcesów zarówno dzieciom o naturalnym i przyspieszonym tempie rozwoju, jak i dzieciom z trudnościami.

5. Wspieranie rozwoju dziecka młodszego w związku z obniżeniem realizacji obowiązku szkolnego.

ZADANIA DO REALIZACJI:

1. Wzbogacanie bazy przedszkola w pomoce dydaktyczne i literaturę o tematyce ekologicznej, zdrowotnej i z zakresu bezpieczeństwa.

2. Tworzenie warunków do rozwijania inteligencji wielorakich - aranżacja sal przedszkolnych w różne kąciki - teatralny, muzyczny, konstrukcyjno - techniczny, plastyczny, przyrodniczy i inne.

3. Organizowanie spotkań z rodzicami w różnorodnych formach.

4. Współpraca z wybranymi organizacjami, instytucjami działającymi na rzecz środowiska przyrodniczego, zdrowego odżywiania i bezpieczeństwa dzieci.

5. Wycieczki przyrodniczo - ekologiczne i działania o charakterze sportowym.

6. Konkursy i wystawy prac plastycznych o tematyce ekologicznej i zdrowotnej.

7. Organizacja akcji przyrodniczo - ekologicznych na terenie placówki.

8. Udział w akcjach ekologicznych organizowanych przez różne instytucje i organizacje społeczne.

9. Uroczystości przedszkolne związane z edukacją ekologiczną i zdrowotną.

10. Prowadzenie kółek zainteresowań dla dzieci zdolnych.

11. Pedagogizacja rodziców związana z bezpieczeństwem, edukacją ekologiczną i edukacją zdrowotną.

Wytworzył:
Bogumiła Wiszniewska